1954 - 2014 60 ΧΡΟΝΙΑ ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ

Τετάρτη 5 Νοεμβρίου 2014

Νίκη-πρόκριση 0-3 μέσα στην Χ.Α.Ν.Θ o ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ

Μεγάλη νίκη-πρόκριση για τον θεσμό του κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Κεραυνός στην έδρα της Χ.Α.Ν.Θ με σκορ 0-3.

Οι αθλήτριες του Ακριτίδη αν και ξεκίνησαν αγχωμένα τον αγώνα και κάνοντας εύκολα λάθη στην συνέχεια πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και με όπλο το σέρβις και την αποτελεσματικότητα στην επίθεση κατέκτησαν το πρώτο σετ με 16-25.

Στο δεύτερο σετ έγινε μάχη για το ποια ομάδα θα το κατακτήσει. Μέχρι το 8-8 οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι αλλά ένα μικρό σερί της Χ.Α.Ν.Θ. 6-1 την έφερε προηγούμενη 14-9 και οδηγό του σετ μέχρι το 23-21. Σ΄ εκείνο το σημείο έγινε η ανατροπή για τον Κεραυνό που με σερί 0-3 πέρασε μπροστά 23-24 και είχε και κόντρα μπάλα για να τελειώσει το σετ αλλά πήγε χαμένη. Παρόλα αυτά το σετ ολοκληρώθηκε με 24-26 μετά από πετυχημένη επίθεση.

Στο τρίτο σετ ο Κεραυνός μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» την πρόκριση και πιέζοντας από την γραμμή του σέρβις το κατάφερε καθώς προηγήθηκε 4-9,7-13,10-18 κάπου εκεί η Χ.Α.Ν.Θ κυνήγησε την ανατροπή αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους δυο 19-21. Ένα σερί 0-4 έδωσε το σετ 19-25 και την νίκη-πρόκριση στα κορίτσια της ομάδας.

Επόμενος αντίπαλος για το κύπελλο ο Αριστοτέλης Επανομής στο Κονταξοπούλειο σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί σύντομα.
Τα σετ:16-25,24-26,19-25

Χ.Α.Ν.Θ.: (Β.  Χριστόπουλος)  Βερνάρδου (λ), Αρμουτάκη, Γερακίτη, Γκολέμα, Πετρουλάκη, Γάλλικα, Πετίδου, Μπακοπούλου, Μανωλοπούλου, Αβδελά, Σωτηρίου, Κάπα.

Κεραυνός: ( Γ. Ακριτίδης)  Φουτσιτσάκη (λ) , Τορλαχίδου, Παπαζαχαρίου, Πατσάνη, Βεργή, Καντούρη, Μπαϊρακτάρη, Μποσταντζόγλου, Τσαπαρίδου, Πανταζή